Varilight DEUAC30W Product Image
Product Features:
  Clip in any combination of EuroData modules
  Delivers up to 30W of total power output, providing fast, efficient charging for high-demand devices including USB-C laptops, tablets, and smartphones
LIFETIME GUARANTEE
MADE IN CHINA
Price (inc. VAT):
In Stock: 67
(No further stock currently available)
Product Code: DEUAC30W
Description:
USB A+C Charging Module 30W (1 EuroData Space)
Range: EuroData Module
Finish: White
Product Category: EuroData Inserts
Barcode: 5021575932447
Dimensions: 38x42x45mm
Weight: 60g
Fixing Centres: N/A
Depth from Mounting Face:
Recommended Back Box Depth: Faceplate Depth Dependent
Operating Voltage: 100-240VAC 50/60Hz
Maximum Load Rating: N/A
Terminal (Live) Diameter: 4mm; Capacity:
Terminal (Neutral) Diameter: 4mm; Capacity:
Intended Applications: Indoor Use Only. Domestic electrical circuits.
Safety Advice: Output: USB C: 5V-3A/9V-3A/12V-2.5A/15V-2A/20V-1.5A (for a single device), USB C + USB C: 5V-3A (for multiple devices).